Robimy Masala chai

herbata, cukier
Zapach korzennych przypraw, aromat świeżo zaparzonej herbaty i delikatny smak mleka – to właśnie Masala chai. Ten tradycyjny indyjski napój zyskał już popularność w Europie. To coś w sam raz dla lubiących eksperymenty zwolenników orientu.
/ 05.09.2011 12:11
herbata, cukier

Tak naprawdę przepisów na Masala chai jest bardzo wiele. Jako że jest to tradycyjny napój w tej kulturze, każda rodzina posiada własną recepturę na jego przygotowanie.  ‘Chai’ to po prostu herbata, natomiast słowa ‘Masala’ używa się do określenia konkretnej mieszanki przypraw dodawanej do napoju. Poprzez to, że nie istnieje uniwersalny przepis na ten napój, można przygotowywać go w różnych wariantach. Jednakże, każda wersja Masala chai musi zawierać cztery obowiązkowe składniki.

Herbata

Zwykle używa się herbat mocnych, np. Assam, których smak jest w stanie przebić się przez wyrazisty aromat mieszanki przypraw. Istnieją jednak wersje z herbatami bardziej łagodnymi, np. Darjeeling, czy nawet zielonymi (Gunpowder).

Przyprawy

Stanowią esencję Masala chai i determinują jego odrębność, oryginalność wśród innych napojów. Używa się tu głównie przypraw korzennych, które – jak wiadomo – stanowią bazę kuchni indyjskiej. Najczęściej jednak dodaje się imbir, cynamon, goździki, kardamon i ziarna pieprzu. Istnieją również mieszanki zawierające ziele angielskie, kolendrę, kminek, liść laurowy, koper włoski, trawę cytrynową, gałkę muszkatołową, szafran czy anyż. Każdą z przypraw dodaje się tak, by wydobyć z niej pełnię smaku, czyli np. poprzez miażdżenie, łamanie, siekanie lub w całości.

Mleko

Czyli składnik łagodzący smak Masala chai. Najczęściej używa się mleka pełnotłustego, które miesza się z wodą w odpowiedniej proporcji – mleko : woda w stosunku 3:1 lub w równej objętości.

Zobacz także: Jakie są australijskie wina?

Cukier

Wbrew pozorom Masala chai jest napojem podawanym na słodko. Pozwala to na delikatne złagodzenie wyrazistego smaku przypraw. W Indiach stosuje się najczęściej jaggery, czyli cukier częściowo rafinowany, otrzymywany z trzciny lub palmy. Jako słodzik można również używać cukru trzcinowego, cukru kandyzowanego, melasy lub miodu. Hindusi nie preferują używania cukru białego, ponieważ poza słodkością nie wnosi on żadnych dodatkowych walorów smakowych do napoju.

Prosty przepis

Masala chai można przygotować samodzielnie w domu, indywidualnie selekcjonując ilość i rodzaj przypraw. Poniżej przedstawiamy jeden z możliwych wariantów. Przygotowanie napoju należy zacząc od przygotowania Masala, czyli mieszanki przypraw. Nie należy jednak robić jej zbyt dużo, by herbata nie była zbyt mocna i pikantna. Łyżeczkę imbiru należy wymieszać z łyżeczką zmielonego czarnego pieprzu, łyżeczką zmielonych goździków, łyżeczką sproszkowanego cynamonu i łyżeczką sproszkowanej kasji. Następnie trzeba zaparzyć w imbryczku czarną herbatę (najlepiej liściastą) i dodać do niej 1,5 łyżeczki przygotowanej wcześniej mieszanki. Całość powinna się parzyć kilkanaście minut. Po tym czasie usuwamy z imbryka liście i dolewamy ciepłego mleka, słodzimy cukrem trzcinowym (według własnych upodobań) i dokładnie mieszamy. Hindusi piją Masala chai w glinianych naczynkach jednorazowego użytku. W obawie przed tym, że ktoś z niżej kasty może napić się w naczyniu po nich, od razu po wypiciu to naczynko rozbijają. My rozlewamy cieple Masala chai do filiżanek i od tego momentu możemy delektować się smakiem orientu w zaciszu własnego domu.

Redakcja poleca

REKLAMA